23. 11. 2023 12:00 |
Bezpečné platby kartou: tipy a triky
Nakupovanie kartou sa stalo neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Bezpečné platby však vyžadujú opatrnosť a starostlivosť, aby ste si ochránili svoje peniaze a osobné údaje. Máme pre Vás niekoľko tipov a odporúčaní, ako to dosiahnuť:
Nikde neukladajte údaje z platobnej karty
Je to základný kameň Vašej bezpečnosti. Nikdy neukladajte svoje platobné karty vo web prehliadačoch alebo vo Vašich zariadeniach. Namiesto toho ich vždy vypĺňajte nanovo. Áno, bude Vám to trvať o minútu dlhšie, ale za tú bezpečnosť to rozhodne stojí.
Tip: Pri web prehliadačoch buďte ostražití aj v prípade hesiel. Tie sa tiež neopláca si nechávať zapamätať, lebo je to rýchlejšie a pohodlnejšie. Skúste sa sami pozrieť na svoj prehliadač, ktorý aktuálne používate, akú verziu momentálne máte a či náhodou neexistuje aj novšia a aktuálnejšia verzia. Existuje? Výrobne, tak aktualizujte, pretože aj prehliadače môžu obsahovať zraniteľnosti vďaka ktorým sa útočníci dostanú k Vaším peniazom.
Využívajte jednorazové čísla kariet
Niektoré banky ponúkajú službu generovania jednorazových čísiel karty prostredníctvom svojich aplikácií. Tieto čísla sú platné iba raz a nemôžu byť použité opakovane. To znamená, že nemôžu byť zneužité a Vaše financie budú v bezpečí.
Tip: Používanie jednorazových čísiel zabezpečí, že aj keby útočník získal údaje z platobnej karty, budú mu na nič. Určite túto možnosť odporúčame používať hlavne v prípadoch, že niekde nakupujete po prvý krát a nemáte s daným obchodníkom žiadnu skúsenosť, a tak isto v zahraničí.
Nezdieľajte platobné údaje cez čety a sociálne siete
Nikdy neposielajte platobné údaje prostredníctvom četu, e-mailu alebo iných komunikačných nástrojov. Vaše údaje môžu byť zneužité.
Tip: Ak Vás niekto požiada o Vaše platobné údaje prostredníctvom e-mailu, nereagujte. Korektný obchodník nikdy nebude žiadať o tieto údaje touto cestou. Pokiaľ áno, jedná sa o PODVOD!!!
Používajte len platobné brány autorizovaných služieb a obchodov
Pred dokončením platby sa uistite, že ste na správnej webovej stránke. Než prejdete k platbe, overte si, že ide o dôveryhodný zdroj.
Tip: Dávajte si pozor na preklepy v url riadku a čítajte pozorne. Práve preklepy sa často používajú na krádež financií alebo údajov z kariet – napríklad www.spropaguj.to môže útočník zneužiť ako www.spropaguj.lo
Skontrolujte horný riadok URL odkazu webstránky či obsahuje protokol "https://"
Vždy si overte, že webstránka začína na "https://". Písmeno "s" znamená, že stránka dodržiava pravidlá digitálnej bezpečnosti. Taktiež si overte, či je vedľa url adresy zobrazený zamknutý zámok. Prítomnosť tohto zámku je indikátorom bezpečnostného protokolu a kliknutím na zámok si viete prečítať viac informácií o bezpečnostnom certifikáte.
Trik: Skúste sa pozrieť na služby, ktoré to zabezpečia za Vás - napr. HTTPS everywhere.
Preverte si e-shop
Získať dôveru v online obchode je kľúčové. Predtým, než nakúpite, preverte si internetové obchody a hľadajte tie, ktoré sú populárne a majú pozitívne recenzie od zákazníkov. Jednoducho napíšte názov e-shopu + recenzie (recenze) do vyhľadávača a čítajte.
Plaťte kešom
Nie tými chutnými orechmi, ale v tomto prípade hotovosťou. Možno si spomeniete, raz sme mali takého fúzkato-bradatého ministra. A on raz hovoril o dobe kešu (medzičasom sa stihol aj vrátiť) a síce hotovosť sa môže zneužiť napr. k obchádzaniu daní, ale na druhú stranu má nespočetne dôležitých výhod. Tou základnou je Vaše súkromie a anonymita. O ďalších nemenej dôležitých výhodách sa dozviete v našom ďalšom článku.
Tip: Nikdy neplaťte kartou v krčmách a baroch za alkohol, neplaťte za cigarety, za nezdravé jedlo, ... Banky o Vás vedia takmer všetko a v skutočnosti Vaše online platby definujú Vašu osobnosť. Jedným z výsledkom môže byť, že dostanete horšie podmienky pri čerpaní hypotéky alebo úveru v budúcnosti.
Tieto tipy Vám môžu pomôcť zabezpečiť Vaše online platby. Bezpečnosť by mala byť vždy prioritou pri nakupovaní na internete. Pamätajte, že prevencia je lepšia ako liečba, a týmito krokmi môžete minimalizovať riziko straty peňazí alebo úniku osobných údajov.
Lukáš Maliniak